Zpět na začátek

PATRON DK

PAVEL ŠOTOLA
Patronem Duhového křídla je pan Pavel Šotola

Organizátoři akce

Partneři akce

 Ceny hejtmana Pardubického kraje za činnost ve prospěch osob se zdravotním postižením Duhové křídlo 2013 putovaly dne 6. listopadu 2013 v sále Integračního centra sociálních aktivit Kosatec ke svým novým majitelkám. Staly se jimi ředitelka Tyflocentra Pardubice Dana Stoklasová v kategorii profesionálů a dlouholetá předsedkyně Klubu onkologicky nemocných v Pardubicích Alena Nováková v kategorii dobrovolníků. Ceny jim předali 1. náměstek hejtmana Roman Línek a radní Pavel Šotola. Zvláštní cenu za celoživotní práci pro osoby se zdravotním postižením získal Michal Hašto z Pardubic. 

„Říká se, že vyspělý stát se pozná podle toho, jak se dokáže postarat o své znevýhodněné občany. V tomto směru patříme podle mého názoru mezi skupinu těch nejlepších. Jedna věc jsou ale podmínky dané zákony a možnostmi regionálních a místních samospráv, a druhá věc je iniciativa lidí, kteří se danou problematikou zabývají pracovně, nebo ve svém volném čase. Když vidíte profily všech navržených finalistů na Duhové křídlo, zjistíte, že to jsou lidé, kteří dělají vždy ještě něco navíc, nad rámec svých povinností. Jsou pro nás velkou inspirací,“ řekl na úvod ceremoniálu Roman Línek. 

„Smyslem této ceny je ocenit organizace a jednotlivce, kteří se profesně nebo osobně věnují pomoci lidem se zdravotním postižením, usilují o zlepšení jejich životních podmínek a pomáhají při odstraňování společenských i jiných bariér,“ vysvětlila za pořadatele této akce Radka Svatošová z Národní rady osob se zdravotním postižením České republiky. 

„Porota měla velmi nesnadnou úlohu,“ řekl radní pro sociální oblast Pavel Šotola a pokračoval: „Sešlo se nám celkem 75 nominací a z nich jsme předvybrali po pěti finalistech za profesionály a dobrovolníky. Duhové křídlo by si zcela jistě zasloužili všichni nominovaní, ale bohužel hlavní cenu v každé kategorii může obdržet pouze jeden.“ 

Zvláštní cenu za celoživotní práci pro osoby se zdravotním postižením získal Michal Hašto z Pardubic z rukou Václava Krásy, předsedy Národní rady pro osoby se zdravotním postižením. 

Odpoledne v Kosatci zpestřil kulturní program, ve kterém se představili  přeloučská zpěvačka Leona Šenková, členové pardubické skupiny Vypsaná fiXa Márdi a Pítrs, ale také Martin Langr, Luděk Folkman z občanského sdružení Nezlomeni, pěvecký kroužek Tyflocentra Pardubice a děti ze Svítání. Pořad moderovala herečka Táňa Fischerová. 

 

Číst dál: Duhová křídla 2013 převzali Dana Stoklasová a Alena Nováková 

Tisková zpráva 7. října 2013

Letošní nominace byly skutečně pozoruhodné. Lísteček s rukou psaným návrhem, který zaslala stará paní, i nominace podepsaná od všech zaměstnanců a klientů organizace pomáhající nevidomým. Celkem se na Cenu hejtmana za činnost ve prospěch osob se zdravotním postižením Duhové křídlo 2013 sešlo 75 nominací. Vybrat finalisty nebylo nic jednoduchého.

 

Porota koncem září zvolila celkem 10 finalistů ve dvou kategoriích – profesionálové a dobrovolníci.

 

Mezi nominovanými profesionály je organizace Česká abilympijská asociace, která zajišťuje aktivity a služby pro lidi s postižením a tyto aktivity se jí podařilo soustředit do Integračního centra sociálních aktivit Kosatec.

Další finalistkou je Iva Liedermanová za dlouholetou koncepční práci na bezbariérovosti města Pardubice. I díky ní jsou Pardubice městem přístupným nejen lidem se zdravotním postižením, ale i seniorům a rodinám s dětmi v kočárku.

Ve finále je i Dana Stoklasová, která řadu let pomáhá lidem se zrakovým postižením. Je ředitelkou Tyflocentra, které letos slaví 10 let své působnosti.

Zdena Šándorová také zasvětila lidem s postižením kus života. Pomáhala rodinám dětí s postižením ve Sdružení pro ranou péči Pardubice, nyní působí na Univerzitě Pardubice, kde mimo jiné stála u zrodu poradny pro studenty se zdravotním postižením.

Dagmar Šolcová působí jako úřednice na pardubickém Úřadu práce. Její kanceláří projdou snad všichni lidé se zdravotním postižením, kteří žádají o kompenzační pomůcky, průkazy osob se zdravotním postižením nebo příspěvek na péči. Svým klientům citlivě a empaticky radí a pomáhá zdaleka nad rámec svých pracovních povinností.

V kategorii dobrovolník uspěl Ondřej Flégr, který vede taneční kroužek pro děti s postižením ze školy Svítání.

Do finále se dostala i Jaroslava Koukalová, dlouholetá funkcionářka organizací lidí se zdravotním postižením.

Další nominovanou je Alena Nováková, která již 13 let vede pardubický Klub onkologicky nemocných.

Ve finále je i Milan Pešek, který zastává neplacenou funkci předsedy Pardubické krajské rady osob se zdravotním postižením.

Posledním finalistou je Petr Vostřel, který je zaměstnancem a zároveň nadšeným dobrovolníkem v Hamzově léčebně v Luži.

 

„Oproti loňskému roku se počet došlých návrhů zvýšil o více než dvacet, takže pro porotu bylo velmi těžké z takového množství vybírat,“ vysvětluje organizátorka soutěže Radka Svatošová a dodává, že by si ocenění zasloužili všichni navržení. „Z došlých nominací je vidět, kolik je mezi námi lidí, kteří nezištně pomáhají lidem s postižením a seniorům. Mnoho z nich přitom nikdo nezná. Hlavním smyslem ceny Duhové křídlo je, aby se o jejich záslužné práci veřejnost dozvěděla, aby jejich práce byla oceněna a inspirovala další,“ vysvětluje Svatošová.

Vítězové obou kategorií budou vyhlášeni a celá akce bude zakončena slavnostním předáním cen z rukou hejtmana dne 6. listopadu 2013 v Integračním centru sociálních aktivit Kosatec.

 

 

Kontakt:

 Radka Svatošová

 tel.: 466 952 423

 mobil: 736 751 202

 E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

 

Projekt je realizován jako regionální subprojekt projektu „ Aktivní občané a média“ - CZ.1.07/3.1.00/37.0069

 

 

 

 Znáte někoho, kdo pomáhá lidem se zdravotním postižením? Nominujte ho do soutěže

 Cenu hejtmana „Duhové křídlo 2013“ za činnost ve prospěch osob se zdravotním postižením vyhlašuje již podruhé Pardubická krajská rada osob se zdravotním postižením ve spolupráci s Pardubickým krajem.

 „Tuto cenu získají jednotlivci či organizace za práci, kterou celá léta dělají pro lidi se zdravotním postižením. Patří jim za to dík a uznání, protože je to práce potřebná,“ říká Pavel Šotola, radní Pardubického kraje zodpovědný za sociální věci a neziskový sektor.

 Ceny pro letošní ročník opět vytvořil akademický architekt Miloslav Chaloupka. „Unikátní ceny mají podobu keramické kachle s motivem duhy a andělského křídla. Dobře by se vyjímaly i doma v obývacím pokoji, proto po loňském předávání musel tvůrce ceny odolávat několika zájemcům, kteří kachle chtěli ihned zakoupit,“ s úsměvem dodává Radka Konečná.

 V loňském roce si cenu pro organizace odneslo Speciálně pedagogické centrum Svítání, cenu pro jednotlivce získala Jana Hanzlíková z Pardubic. Jana Hanzlíková získala pět nominací, mj. za profesionální a lidský přístup k dětem se zdravotním postižením a jejich rodinám. Zvláštní cenu za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením obdržel Otmar Cvrkal ze Svitav.

 Pokud ve svém okolí znáte někoho, kdo pomáhá lidem s postižením, ať už jako dobrovolník nebo profesionál, neváhejte se zasláním nominace. Další ročník akce se totiž uskuteční až za dva roky.

 Nominovat lze jak profesionály, tak i dobrovolníky, a to vždy v dané kategorii. Nominaci může podat jak fyzická, tak i právnická osoba. Nominace je potřeba podat na formulářích, které jsou ke stažení na webových stránkách www.duhovenoviny.cz. Formuláře si můžete také vyzvednout v sídle Pardubické krajské rady osob se zdravotním postižením v Pardubicích. Vyplněné formuláře je možné odeslat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. nebo poštou na  adresu NRZP ČR, Erno Košťála 1013, 530 12 Pardubice.

 Vyhodnocení nominací proběhne na přelomu září a října, kdy příslušná porota vybere do užšího hodnocení pět jednotlivců i organizací. Vítězové budou vyhlášeni a celá akce bude zakončena slavnostním předáním cen z rukou hejtmana dne 31. října 2013 v Integračním centru sociálních aktivit Kosatec.