Zpět na začátek

PATRON DK

PAVEL ŠOTOLA
Patronem Duhového křídla je pan Pavel Šotola

Organizátoři akce

Partneři akce

(21.9.2023)

 

Už jedenáct let pořádají Pardubický kraj a Národní rada osob se zdravotním postižením Pardubického kraje slavnostní večer spojený s oceněním těch, kteří pracují v sociálních službách a ve prospěch osob se zdravotním postižením. Nejvyšším oceněním je takzvané Duhové křídlo, keramický kachel od sochaře Miroslava Chaloupky se symbolem andělského křídla v pestrých barvách, tak, jako jsou pestré příběhy, které přináší život. Tento týden se udílela Duhová křídla v kulturním centru Fabrika ve Svitavách.

„Stále se přesvědčujeme, že sociální služby by se neobešly bez takzvaných srdcařů, ať už to jsou zaměstnanci, dobrovolníci, filantropové nebo celé dobře vedené organizace. Všichni tito lidé by si zasloužili ocenění. Na Duhovém křídle jsou zastoupeni třemi, které vybrala z nominovaných porota. Dále je předávána Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením a cena radního pro sociální péči. Všem oceněným gratuluji a velmi děkuji, neboť jsou zároveň inspirací pro mnoho dalších lidí,“ uvedl radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola.

Letošní ročník předávání cen Duhové křídlo sebou také přinesl nevšední a netradiční překvapení. Tím byly vystavované obrazy autora Tomáše Rybičky, vozíčkáře, který u příležitosti minulých ročníků Duhového křídla získal zvláštní Cenu Pavla Šotoly  již v roce 2017. Tomáš je stále více obdivovaným a žádaným umělcem, jeho díla jsou vystavována v tuzemsku i v zahraničí. Své obrazy, vzhledem k těžkému zdravotnímu postižení, maluje štětcem, který drží ústy. Nejen v rámci výstav budí Tomášova díla stále větší zájem široké veřejnosti, za svou tvorbu získal mnohá uznání  a ocenění. Věříme, že obrazy zaujaly a potěšily hosty dnešního slavnostního odpoledne.

Jednotlivá ocenění:

Kategorie I. – Profesionál

V kategorii Profesionál zvítězil Milan Minář, ředitel sociálních služeb města Lanškroun (první zprava)
V kategorii Profesionál zvítězil Milan Minář, ředitel sociálních služeb města Lanškroun (první zprava)

Milan Minář

Ředitel Sociálních služeb města Lanškroun. Za 17 let pod jeho vedením získal Domov pro seniory mnoho významných cen a uznání. Mezi svými klienty a kolegy je pan Minář velmi oblíbený. S empatií a precizností sobě vlastní dokázal naplnit osobní představu a vizi a vybudoval takové zařízení, kde se všichni cítí dobře, prožívají chvíle klidu, pohody a nezapomenutelných životních okamžiků.

Kategorie II. - Dobrovolník/Filantrop

Oceněni byli pořadatelé Boccia Run Bukovka
Oceněni byli pořadatelé Boccia Run Bukovka

Boccia Run Bukovka z.s.

Organizační tým nadšenců již od roku 2017 pravidelně pořádá charitativní běh Boccia Run Bukovka a získané finanční prostředky z akce jsou opakovaně věnovány tělesně postiženým hráčům bocci ze sportovního klubu Léčebny Košumberk. Projekt samotný spojuje obdivuhodnou touhu sportovat, vítězit a sílu žít, a to i přes všechny životní nesnáze. Motivace pro širokou veřejnost „Pojďte si s námi zaběhat a pomáhejte společně plnit sny handicapovaným boccistům“ opravdu funguje.

Kategorie III. - Poskytovatel sociálních služeb

Vpravo Hana Janíková s Duhovým křídlem pro Rodinné integrační centrum Pardubice
Vpravo Hana Janíková s Duhovým křídlem pro Rodinné integrační centrum Pardubice

Rodinné Integrační Centrum z. s. Pardubice

Zabývá se službami pro osoby a rodiny s dětmi s poruchami autistického spektra od raného věku až do věku 64 let v celém kraji. Poskytuje sociální pomoc a podporu v oblasti rané péče, sociálně aktivizačních služeb, sociální rehabilitace a osobní asistence, a dále nabízí integrační a aktivizační činnosti rodinám s dětmi se zdravotním postižením. Uplatňuje inovativní postupy a metody jako Homesharing, metodu na trénink a podporu činnosti mozku Infra-Low  Frequency Neurofeedback nebo kyslíkovou terapii v hyperbarické komoře.

Kategorie IV. - Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením

Cenu Michala Hašta dostala Blanka Brandová ze Střediska rané péče
Cenu Michala Hašta dostala Blanka Brandová ze Střediska rané péče

Blanka Brandová

Spoluzakladatelka a dlouholetá ředitelka Střediska rané péče v Pardubicích o.p.s. Její práce je pro ni zároveň koníčkem, a nejen to je záruka stoprocentní kvality a úrovně poskytovaných služeb. Pro rodiny pečující o dítě se zdravotním postižením je obrovskou inspirací a motivací, především však doslova „hnacím motorem“. A jen díky ní se nevzdávají…Sama má dceru s těžkým zdravotním postižením, přesto anebo právě proto, už dokázala pomoci stovkám rodin v podobně tíživé životní situaci. Paní Blanka se řídí pravidlem, že vždy se dá něco dělat.

Cena radního Pavla Šotoly:

Radní Pavel Šotola předal zvláštní cenu Lence Kořínkové
Radní Pavel Šotola předal zvláštní cenu Lence Kořínkové

Lenka Kořínková

Již více než pět let se paní Lenka Kořínková s velkým zájmem a nasazením věnuje profesionální pomoci rodičům a dalším rodinným příslušníkům lidí, kterým do života vstoupilo duševní onemocnění. S podporou organizace Péče o duševní zdraví v roce 2014 založila na Chrudimsku svépomocnou skupinu pro rodiče a rodinné příslušníky. O skupinu byl takový zájem, že před čtyřmi lety vznikla skupina druhá a nyní paní Lenka pomáhá za podpory Pardubického kraje „rozběhnout“ také další skupiny v ostatních okresech Pardubického kraje.

 

Vážení přátelé,

dovolujeme si Vás co nejsrdečněji pozvat na předání ceny Duhové křídlo 2023.

 

Slavnostní předávání cen se uskuteční dne 20. 9. 2023 od 15:00 hodin, v kulturním centru Fabrika Svitavy, Wolkerova alej 92/18.

 

Záštitu převzal a patronem Duhového křídla je Pavel Šotola, radní Pardubického kraje.

Moderátorkou akce bude Zuzana Nováková.

 

Více informací v pozvánce zde.

 

 

Prosíme o potvrzení Vaší účasti nejdéle do 13. 9. 2023s uvedením počtu míst k rezervaci, na e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 736 751 202 (Lenka Skokanová).

 

V případě jakýchkoliv dotazů se nás neváhejte obrátit.

Těšíme se na setkání s Vámi.

 

Lenka Skokanová
vedoucí Regionálního pracoviště NRZP ČR pro Pardubický kraj
krajská koordinátorka NRZP ČR pro Pardubický kraj

Nominační formuláře Duhového křídla 2023 jsou od 1. 8. 2023 uzavřeny.

Tímto bychom chtěli poděkovat všem, kteří v jednotlivých kategoriích nominovali.

Formuláře budou opět dostupné při vyhlášení nového ročníku Duhového křídla.

 

Vážení přátelé,

 

dovolujeme si připomenout prodloužení nominací a možnost nominovat kandidáty na cenu Duhové křídlo, a to až do 31. 7. 2023.

 

Neváhejte vybrat svého favorita a poděkovat tímto způsobem těm, kteří pracují v sociální oblasti, a kteří s obdivuhodným nadšením a nasazením pomáhají všem potřebným lidem, osobám se zdravotním postižením, či jiným znevýhodněním.

 

Nominovat lze v těchto kategoriích:

Kategorie I – Profesionál,

Kategorie II – Dobrovolník / Filantrop,

Kategorie III – Poskytovatel sociálních služeb,

Kategorie IV – Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením

 

Formuláře je možné zaslat elektronicky a vyplnit na www.duhovekridlo.cz , či e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , případně poštou na adresu NRZP ČR Pardubického kraje, K Blahobytu 1763, 530 02 Pardubice-Zelené Předměstí.

 

Kontakt: Lenka Skokanová, tel. 736 751 202, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

 

Slavnostní vyhlášení vítězů jednotlivých kategorií a předání cen finalistům proběhne dne 20. září 2023 ve Svitavách.

 

Děkujeme za zaslané nominace a těšíme se na viděnou v multifunkčním centru Fabrika Svitavy!

Po delší odmlce způsobené covidovou situací se letos uskutečnil v prostorách ABC klubu v Pardubicích festival „Pod duhovými křídly“, kde svá kulturní vystoupení předvádějí klienti sociálních služeb v kraji. Akce se konala ve spolupráci Pardubického kraje a Národní rady osob se zdravotním postižením pro Pardubický kraj.

„Naposledy jsme se takto sešli v roce 2019, proto jsme zjišťovali, jaký mají poskytovatelé sociálních služeb o festival zájem. A ukázalo se, že enormní. Všude, kde se zabývají aktivizací klientů, se chtěli po nějaké době pochlubit tím, co společně nacvičili, a jak se jim to povedlo. Přijelo celkem asi 180 lidí od těch školou povinných až po téměř stoleté seniorky a všichni se vzájemně podporovali při jednotlivých vystoupeních,“ uvedl Pavel Šotola, radní pro sociální péči a neziskový sektor, pod jehož záštitou se akce konala.

Smyslem akce je setkání uživatelů nejrůznějších sociálních služeb a různých cílových skupin, které v krátkém programu ukáží, jak dokáží žít kulturou, dobrou zábavou a že se nebojí vystoupit i na podiu. Letošní program regionálního kola byl opravdu velmi pestrý. K vidění byla nejrůznější taneční vystoupení, muzikál, zazněly známé melodie, populární písně i rytmy bubnů. Sál ožil při závěrečné společné písni „Co je normální“. Naplněný sál, pohodová atmosféra a rytmické tóny nenechaly lhostejné žádného z účastníků či diváků. Vystoupení opravdu „chytla“ za srdce a doslova rozezpívala téměř každého.

„Velká poklona a poděkování samozřejmě patří všem. Jak účinkujícím, tak těm, kteří se na zdařilých vystoupeních podíleli přípravou a s klienty pilně nacvičovali… Obdivuhodně a brilantně vypilovaná vystoupení měla nejen vysokou úroveň a byla nabitá energií, především však byla milá, vlídná a lidsky hřejivá,“ dodal Pavel Šotola, který také připomenul možnost nominovat na cenu Duhové křídlo 2023.

Nominace na cenu Duhové křídlo 2023

Již jen do konce června 2023 může podávat veřejnost nominace do 11. ročníku ceny Duhové křídlo – nejvyššího ocenění Pardubického kraje a Národní rady osob se zdravotním postižením Pardubického kraje v sociální oblasti. Každý může touto cestou ocenit záslužnou práci v sociálních službách či vyjádřit své poděkování lidem, kteří pracují a pomáhají osobám se zdravotním postižením.

 

Cena je udělována v následujících kategoriích:

 

Kategorie I – Profesionál,

Kategorie II – Dobrovolník/Filantrop,

Kategorie III – Poskytovatel sociálních služeb,

Kategorie IV - Cena Michala Hašta za celoživotní práci ve prospěch osob se zdravotním postižením

 

Formuláře lze podat elektronicky na www.duhovekridlo.cz, zaslat na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., nebo poštou na adresu NRZP ČR Pardubického kraje, K Blahobytu 1763, 530 02 Pardubice-Zelené Předměstí.

Kontaktní osobou je Lenka Skokanová, tel. 736 751 202, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Výsledky ceny Duhové křídlo 2023 budou slavnostně vyhlášeny a nominovaní své ceny převezmou dne 20. září 2023 ve Svitavách.